hip-hop life style -> hip-hop.czechian.net

 

MC Kalim o tom, jak to všechno začalo..

      To si takhle jednou jeden dvanáctiletej klučina večer pouští rádio. Jestli mě pamět neklame, tak to byla nějaká hitparáda. Samá Britney Spears, Lunetic atd. A v tom se tam najednou objeví novinka - nějakej Eminem. Klučina zbystří, protože o něm nikdy neslyšel. Znělka hitparády a rozjíždí se beat... Jo, to je něco jinýho a docela to ujde... a v tom do tý líbivý hudby zazní rap. Zprvu mu to přijde divný, ale když track končí, řekne si, že to musí slyšet znovu a střelhbitě posílá svůj hlas. Vyšlo to. Další tejden písnička postupuje na přední místa. V téhle fázi je klučina už pěkně nadrženej na to, až to znova uslyší. Tentokrát si zapamatovává název - The Real Slim Shady. Po měsíci sežene celé album. Při prvním poslechu Marshall Mathers LP prožívá orgasmus. Totálně mu propadá, ale pořád občas poslouchá i jiný žánry jako dance, techno a pop.

      Po nějaké době mu však bratranec (technař :-)) pouští PSH. Klučina nejdřív kroutí hlavou, že hudba je nemastná, neslaná a rap nezní tak dobře jako v angličtině. Ale když nad tím pak doma přemejšlí, zachce se mu poslechnout si to znovu a tentokrát se soustředit na to, co ti rapeři vlastně řikaj, když je to česky. Po čase se mu náhodou do rukou dostane CD s empétrojkama, mezi kterýma je i PSH - Repertoár, Syndrom Snopp 1, a jiné. A to byl zlom. Pokaždý, když poslouchal Aspekty Noci, mu naskakovala husí kůže a třeba takový Ambice od PSH ho vždycky donutily k pohybování hlavou a vůbec všemi ostatními údy. Po nějaké době nastal další milník - Deska Indy & Wich - My 3. Tady poprvé začal pořádně vnímat a chápat texty. Začaly se mu zamlouvat i ty veskrze pozitivní a neamerické beaty, kvůli kterým nemohl naplno poznat sílu Repertoáru. Noc je 1/2 dne je pro něj do dneška hymnou.

      A právě v této fázi začíná přemýšlet nad tím, jaký by to bylo psát rapový texty. Úplně první text je začátečnická klasika - Rozvinutá fráze "Nebuď rasista a fuckuj systém" je pro něj synonymem. Avšak když se nesoustředíte na jeho obsah, šlape celkem dobře. Tenhle text je dlouho jediným. A to hlavně z důvodu nedostatku témat.

      Všechno se začíná rozjíždět asi v červnu 2003, kdy klučina začíná ťukat svoje rýmy na klávesnici počítače a s vervou tvoří v Dance eJay první, ryze hiphopové tracky. Začíná zjišťovat, že takhle to nepude a začíná promakávat texty víc do hloubky. Pomalu ale jistě začínají mít hlubší smysl a všechno se přesouvá do trochu jiné sféry - prezentace světa, ve kterém žije. Tenhle človíček si začíná říkat KALIM.

      I přes značný pokrok si však svoje výtvory stále nechává pro sebe. Bojí se využít příležitosti k reprodukci, byť v nejužším kruhu hiphopově zaměřených přátel. Ale nakonec svůj stud přemohl a s úspěchem svou ranou tvorbu předvedl za doprovodu Koudyho beatu. A to už dostávají události rychlý spád. Vývoj jde velmi rychle vpřed. Píše jak divej, pod jirkovskou minirampou rapuje ostošest a v té době se mu do rukou dostává velice zajímavej program - Traktor DJ Studio.

front

      A v tento okamžik se mu hlavě zrodila ta skvělá myšlenka - Co takhle nahrát demo? A tak nahrává první vlaštovku - půlminutová ochutnávka tracku "Rytmus Ulice" s příšernou kvalitou zvuku. Tu pouští Triskymu a ten ho svou přehnaně pozitivní reakcí pořádně nakopne. V tu dobu se k němu dostává další prográmek - Fruity Loops. Beaty začíná dělat z vlastnoručně vysekanejch samplů, nebo přímo zadává noty do osnov. Když má dostatek instrumentálek, konečně přichází definitivní demo - Votevřenym Voknem. 3 tracky i s instrama. Původně bylo určený jenom pro potřebu úzkýho okruhu přátel jako taková prezentace (Celý cédo bylo hotový za cca 3 hodiny) ale nakonec to dopadá tak, že se nekontrolovatelně šíří dál a dál a z každé strany se na něj hrnou superlativy. Ale to bylo ovlivněno hlavně tím, že všichni byli nadšeni spíš tím, že to je rap z JEJICH města, než úrovní samotného rapu. Zprvu je klučina v sedmým nebi, ale vývoj jde dál a už po několika týdnech se zuby nehty snaží zabránit dalšímu šíření týhle záležitosti. Touhle dobou se k jeho uším dostává i ostatní jirkovská a chomutovská tvorba. Znechucen kvalitou rapu, a to hlavně rýmů, se rozhoduje, že to zkusí změnit a přibližně od tohoto okamžiku se snaží dělat rap ne proto, aby měl respekt ostatních, ale proto, aby se pokusil zlepšit stav rapu v těchto dvou městech.

back

      Pak následovalo téměř dvouroční ticho po pěšině zasvěcené vytváření si vlastních názorů, stylu a pronikání do hlubin podstaty hiphopu. To ticho snad brzy rozrazí regulérní studiová deska, ale zatim jím proniká jen 6 trackové demo Druhey Dech, nahrané během 1 dne na nátlak okolí.. :-)

      Mp3 ke stáhnutí:

      Jirkov 2-5 (RMX)
      Vzbuď se!
      Adbul


počet návštěv:
kontakt:

futhafucka@ocampers.org

Carpi@t-email.cz

bon3s@centrum.czVše pro Vaši internetovou prezentaci
 
© by futhafucka 2004

AutoDovolenáDownloadE-mailFilmWebFinanceFirmyFotoAlbumGameZoneHoroskopyChatKinaKluby
LetenkyMapyNakupováníPrácePočasíPohledniceRealitySeznamkaSlovníkySMSSoutěžeTelefonní seznam
TV programVtipyWebZábavaZprávy